•  
  •  
  •  
  •  

Novinky

Avvocatovy vozy

Při příležitosti desátého výročí úmrtí Giovanni Agnelliho, syna zakladatele koncernu FIAT a přezdívaného l'Avvocato neboli advokát, proběhne v Národním automobilovém muzeu v Turíně (Museo Dell´Automobile Di Torino, MAUTO) výstava pod názvem Le Auto dell'Avvocato (Avvocatovy automobily). Museo Dell´Automobile nese od března 2011 také Agnelliho jméno.

Jedná se o výstavu automobilů, které byly upravené na míru Giovanni Agnellimu, a to jak z estetického, tak i funkčního hlediska. Výstava představuje cestu do podstaty italského automobilového designu 20. Století, až ke zrození nového přístupu v automobilovém světě, a sice výroby vozidel na míru.

Le Auto dell'Avvocato je jednou z výstav, které jsem našemu muzeu velmi přál. S našimi ostatními výstavami sdílí tři základní rysy: téma je ryze italské, ale mezinárodního významu, výstava je organizovaná ve spolupráci s významným partnerem a automobily představují příležitost pro širší zamyšlení," řekl prezident muzea Benedetto Camerana.

Výstava je rozdělena do tří různých částí, přičemž každá z nich je obohacena o grafiky, fotografie a audiovizuální či multimediální materiály. V první části bude mít návštěvník možnost sledovat všechny fáze působivé historie Fiatu včetně souvislostí s největšími historickými událostmi doby.

Druhá část je věnovaná osobním automobilům Avvocata, tedy Giovanni Agnelliho. K vidění zde budou modely Lancia Thema S.W. Zagato, Fiat Panda Rock Moretti, Lancia K Limousine, Fiat 130 Shooting Brake Maremma, Fiat 130 Familiare, Fiat Croma, Ferrari 360 Speedway, Lancia Delta Spider Integrale, Fiat Multipla Spider a také Agnelliho nejoblíbenější vůz Fiat 125. Všechny modely jsou charakteristické vlastním nezaměnitelným stylem a jsou upraveny i z funkčního hlediska.

„Prostřednictvím svého osobního řidiče mě zval na návštěvy, kde jsme probírali jeho představy o tom či onom modelu," říká ředitel MAUTO Rodolfo Gaffino Rossi a dodává: „Výchozím bodem Agnelliho auta byl vůz z masové produkce. Poté, co opustil továrnu, byly motor, interiér a barva karoserie upraveny podle jeho představ a vkusu."

Třetí část se věnuje blíže tématu zakázkové výroby z pohledu automobilového průmyslu. Tato část propojuje Agnelliho poznatky s aktivitami, které v rámci Fiatu proběhly v posledních deseti letech. V sále je prezentováno několik významných automobilových projektů, které vznikly ve spolupráci se stylistickým centrem Fiatu Centro Stile Fiat (zejména modely Fiat Panda, Fiat 500 a Fiat 500L), a také projekt Ferrari Tailor Made, jenž stylistické centrum značky Ferrari představilo v roce 2012.

„Jsem rád, že tato výstava umožňuje veřejnosti poznat méně známé aspekty osobnosti Giovanni Agnelliho a jeho kreativitu. Můj dědeček miloval řízení automobilů, zvláště těch, které si nechal postavit na zakázku a upravil jejich styl, barvy, kombinace materiálů a motory. Rychlost ho velmi přitahovala," řekl Lapo Elkann, prezident a zakladatel společností Italia Independent a Independent Ideas.

Závěr výstavy je věnován postavě Giovanna Agnelliho, jeho intuicím a vizím, které ve společnosti stále žijí.

Výstava bude zahájená v den narození Giovanni Agnelliho, tedy 12. března a veřejnosti bude přístupná od 13. března do 2. června 2013.

Muzeum je otevřeno v pondělí od 10 do 14 hodin; v úterý od 14 do 19 hodin; ve středu, čtvrtek a v neděli od 10 do 19 hodin; v pátek a sobotu od 10 do 21 hodin.

Vstupenka na výstavu a do muzea: dospělí 8 eur, děti 6 eur, školy 2,50 eur, držitelé předplatného Museo Torino Piemonte a lístku Torino + Piemonte mají vstup zdarma.

INFO: Museo Nazionale dell'Automobile "Avv. Giovanni Agnelli"

Corso Unità d'Italia, 40 - 10126 Torino

Tel. +39 (0)11 677666/7/8 Fax +39 (0)11 677666

www.museoauto.it info@museoauto.it

Copyright © 2011FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES ČR s.r.o. Produced by Picabo.cz, a.s. | Používáním těchto stránek souhlasíte s Obchodními podmínkami
FCA Group | www.lanciatrendvision.com | www.lanciachannel.tv | www.lanciaforsocial.org